نمودار شمعی(کندل استیک) چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

نمودار شمعی نوعی نمودار قیمت است که در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می گیرد و قیمت های بالا، پایین، باز و بسته شدن اوراق بهادار را برای یک دوره خاص نشان می دهد. این روش صدها سال قبل از محبوبیت آن در ایالات متحده توسط تجار و معامله گران برنج در ژاپن برای تعقیب قیمت های بازار و مومنتوم روزانه حرکت قیمت، استفاده می‌شد. 

بدنه واقعی نمودار شمعی

قسمت پهن تر نمودار شمعی را “بدنه واقعی” می نامند و این قسمت به سرمایه گذاران می گوید که قیمت بسته شدن از قیمت باز شدن بالاتر بوده است یا پایین تر. (اگر قیمت سهم پایین تر بسته شود بدنه نمودار سیاه یا  قرمز، اگر سهم بالاتر بسته شود، آنگاه بدنه سفید یا سبز می‌ باشد.)

سایه های نمودار شمعی روزانه نشان دهنده بالاترین و پایین ترین قیمت در روز است، همچنین شکل نمودار شمعی  بر اساس موقعیت قرارگیری قیمت های بالا، پایین، باز و بسته شدن روز متفاوت است.

نمودار شمعی منعکس کننده احساسات سرمایه گذاران در بازار و تأثیر آن بر قیمت های اوراق بهادار است. این نمودار توسط تحلیلگران تکنیکال برای تعیین زمان ورود و خروج در معاملات استفاده می شود. 

نمودار شمعی حاصل روشی برای دنبال کردن قیمت برنج است که در ژاپن در قرن 17 توسعه یافته است. نمودار شمعی برای معامله هر دارایی مالی  با نقدینگی خوب مانند سهام، مبادلات ارزی و معاملات آتی روشی مناسب است.

نمودارهای شمعی بلند سفید یا سبز بیانگر فشار شدید خرید و صعودی بودن قیمت است. با این حال، باید در کلیت ساختار بازار بررسی شوند ولی نه به تنهایی. به عنوان مثال، تشکیل یک شمع سفید بلند در صورت تشکیل در منطقه حمایت از قیمت، از اهمیت بیشتری برخوردار است. 

نمودارهای شمعی بلند سیاه یا قرمز نشان دهنده فشار فروش قابل توجه و نزولی بودن سیر قیمت است. نمودار شمعی رایج که از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به آبنبات چوبی دارد، توسط معامله گران برای انتخاب سقف یا کف قیمت در الگوهای بازگشتی استفاده می‌گردند. 

الگوی چکش و الگوی مرد دارآویز

حال در صورتی که این نمودار شمعی در جایی رخ دهد که یک الگوی بازگشتی صعودی باشد، یعنی اگر در نزدیکی خط حمایت باشد، قیمت پس از باز شدن به طور قابل توجهی پایین آید و سپس نزدیک قیمت بالایی بسته ‌شود، الگوی “چکش” نامیده می‌شود.

بالعکس اگر همین شکل از نمودار شمعی در نزدیکی خط مقاومت در سقف قیمتی شکل گیرد، به نام الگوی “مرد دارآویز” شناخته می شود.

الگوهای معاملاتی شمعی دوتایی

بسیاری از استراتژی های معامله گری کوتاه مدت مبتنی بر الگوهای شمعی هستند. برای نمونه الگوی شمعی “پوشاننده” که خبر از احتمال بازگشت روند را می دهد، به این شکل است که شمع اول بدنه کوچکی دارد و کاملاً توسط شمع دوم پوشانده شده است. چنانچه در پایان روند نزولی ظاهر شود به عنوان یک الگوی پوشاننده صعودی شناخته می شود. بالعکس همین الگو در پایان یک روند صعودی یک الگوی “پوشاننده” نزولی است. 

الگوی “هارامی”(مادر آبستن) برعکس همین الگوست. در آن شمع دوم کاملاً در داخل شمع اول قرار دارد و از نظر رنگی مخالف است. در جایی دیگر الگوی “صلیب هارامی”، شمع دوم یک نمودار شمعی “دوجی” است؛ جایی که قیمت  باز و بسته شدن کاملا بر هم منطبق هستند.

الگوی معاملاتی سه روزه شمعی

الگوی معاملاتی شامگاهی سه روزه شمعی «ستاره شامگاهی»

“ستاره شامگاهی” یک الگوی بازگشتی نزولی است که در آن اولین شمع روند صعودی را ادامه می دهد.

شمع دوم با یک شکاف از شمع اول باز میشود و بدنه کوتاهی دارد.

در انتها شمع سوم در زیر نقطه میانی شمع اول بسته می شود.

الگوی معاملاتی سه روزه شمعی «ستاره صبحگاهی»

” ستاره صبحگاهی” یک الگوی بازگشتی صعودی است که در آن اولین شمع بلند و دارای بدنه سیاه یا قرمز است.

به دنبال آن شمعی کوتوله قرار دارد. که با یک شکاف به سمت پایین حرکت کرده و در آخر یک شمع سفید یا سبز با بدنه بلند قرار دارد که بالای نقطه میانی اولین شمع بسته می شود.

نکات کلیدی

  •  نمودارهای شمعی بالاترین و پایین ترین قیمت، قیمت باز و بسته شدن یک اوراق بهادار را برای یک دوره خاص نشان می دهند.
  • صدها سال قبل از محبوبیت نمودار شمعی در ایالات متحده، تاجران و بازرگانان ژاپنی از آن برای دنبال کردن قیمت روزانه برنج استفاده می‌ کردند.
  • نمودار شمعی امکان استفاده معامله گران جهت تشخیص الگوهایی که در نمودار شکل می‌گیرند را فراهم می‌سازد.

برای خواندن مقالات دیگر میتوانید به بخش یادگیری سایت موج پنج و یا صفحه اینستاگرام ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید