شناخت مبانی نمودارهای شمعی

زمان مطالعه: 4 دقیقه

نمودارهای شمعی بیش از 100 سال قبل از آنکه کشورهای غربی نمودارهای میله ای و شکل- نقطه را توسعه دهند، در ژاپن پایه ریزی شده بود. در قرن هفدهم، یک فرد ژاپنی به نام «هوما» کشف کرد که بین عرضه و تقاضای برنج و قیمت آن رابطه ای وجود دارد. 

همچنین به این نتیجه رسید که بازارها به شدت تحت تاثیر احساسات بازرگانان هستند. نمودارهای شمعی اندازه تغییرات و حرکت قیمت حاصل از این احساسات را با رنگ های مختلف نشان می دهند. 

معامله گران از نمودار شمعی در الگوهای مکرری که در بازار رخ میدهند و به پیش بینی های کوتاه مدت قیمت کمک می کنند، استفاده می کنند.

اجزای نمودار شمعی

درست مانند یک نمودار میله ای، یک نمودار شمعی، روزانه قیمت باز و بسته شدن، بالا و پایین  بازار را برای آن روز نشان می دهند. نمودار شمعی قسمت پهنی دارد که به آن “بدنه واقعی” می گویند.

این بدنه واقعی محدوده قیمت بین باز و بسته شدن معاملات آن روز را نشان می دهد. هنگامی که بدنه واقعی پر یا سیاه می شود، به این معنی است که قیمت بسته شدن آن پایین تر از قیمت باز شدن آن است. اگر بدنه خالی باشد، این بدان معناست که قیمت بسته شدن بالاتر از قیمت باز شدن است.

معامله گران می توانند این رنگ ها را در سیستم های معاملاتی خود تغییر دهند. به عنوان مثال، یک شمع نزولی اغلب به جای سیاه به رنگ قرمز هاشور زده می شود و شمع صعودی اغلب به جای سفید به رنگ سبز هاشور زده می شود.

نمودارهای شمعی و میله ای

دقیقاْ در بالا و پایین بدنه واقعی “سایه ها” یا “فتیله ها” قرار دارند. سایه ها قیمت های بالا و پایین معاملات آن روز را نشان می دهند. اگر سایه بالایی در نمودار شمعی نزولی کوتاه باشد، بیانگر این موضوع است که قیمت بازگشایی آن روز تقریباً در اوج قیمت زمان بازگشایی تا بسته شدن بازار قرار داشته است.

سایه کوتاه بالای یک نمودار شمعی صعودی روزانه حکم بر این دارد که قیمت نزدیک به بالاترین قیمت روز بسته شده است. موقعیت قرار گیری قیمت ها در طول روز(قیمت باز و بسته شدن، بالا و پایین) ظاهر نمودار شمعی روزانه را تعیین می‌کند. بدنه واقعی نمودار شمعی می تواند بلند یا کوتاه و به رنگ سیاه یا سفید باشد. همچنین سایه‌ها می‌توانند بلند یا کوتاه نیز باشند.

نمودارهای میله ای و نمودارهای شمعی، اطلاعات مشابه را تنها با روشی متفاوت به نمایش می‌گذارند. نمودارهای شمعی به دلیل رنگی بودن و بدنه های واقعی ضخیم تر، قدرت تفهیم بیشتری دارند و تفاوت بین باز و بسته شدن قیمت بازار را بهتر نشان می دهند.

نمودارهای فوق هر دو یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) را در مدت زمان مشابه نشان می دهد. نمودار پایین از میله های رنگی استفاده می کند، در حالی که در نمودار بالا از نمودار شمعی رنگی استفاده شده است. برخی از معامله گران ترجیح می دهند ضخامت بدنه واقعی را ببینند، در حالی که دیگران تمایل بیشتری به ظاهر تمیز نمودارهای میله ای دارند.

الگوهای شمعی اصلی

نمودارهای شمعی با بالا و پایین شدن قیمت در بازار ایجاد می شوند. در حالی که گاهی این حرکات قیمت تصادفی به نظر می رسند. در برخی مواقع الگوهایی را تشکیل می دهند که معامله گران برای تحلیل یا معامله از آنها استفاده می کنند. الگوهای شمعی زیادی وجود دارد.

الگوهای شمعی به دو دسته صعودی و نزولی دسته بندی می شوند. الگوهای صعودی نشان می دهند که قیمت احتمالاً افزایش خواهد یافت. الگوهای نزولی خبر از احتمال افت قیمت دارند. 

الگوهای شمعی گرایش صعود یا نزول در حرکت قیمت را تخمین می زنند و هیچ الگویی همیشه کار نمی کند و چنین تضمینی هم برای کارکردن آن وجود ندارد.

الگوی پوشاننده نزولی در نمودارهای شمعی

در روند صعودی زمانی که فروشندگان از خریداران پیشی گیرند، الگوی پوشانده نزولی تشکیل می شود. این الگو زمانی شکل میگیرد که بدنه شمع بلند قرمز، بدنه شمعی کوچک و سبز را در بر گرفته است. این الگو نشان می دهد که فروشندگان دوباره کنترل بازار را به دست گرفته اند و ممکن است قیمت ها با افت مواجه شوند.

الگوی پوشاننده صعودی در نمودارهای شمعی

یک الگوی پوشاننده در روند صعودی بازار زمانی اتفاق می افتد که خریداران از فروشندگان پیشی بگیرند. این الگو در نمودار هنگامی تشکیل می شود که یک شمع با بدنه سبز بلند، شمع قبلی با بدن قرمز کوچک را در بر بگیرد. با کنترل بازار توسط خریداران، قیمت بازار میتواند بالاتر رود.

الگوی ستاره عصرگاهی (نزولی)

الگوی ستاره عصرگاهی یک الگوی بازگشتی نزولی است. آخرین شمع در این الگو پایین تر از بدنه شمع قبلی باز می شود. بدنه واقعی شمع کوچک می تواند قرمز یا سبز باشد. آخرین شمع، در بدنه شمع دو روز قبل به خوبی نفوذ میکند. این الگو توقف خریداران و سپس کنترل بازار توسط فروشندگان را نشان می دهد. 

برای مطالعه ی مقالات بیشتر به بخش یادگیری سایت موج پنج و یا صفحه اینستاگرام ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید