سهام عدالت چیست؟ هر آنچه باید درباره سهام عدالت بدانید.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سهام عدالت

سهام عدالت به عنوان کمک هزینه ی مخارج زندگی برای افراد کم درآمد و اقشار با شرایط ویژه از طرف دولت نهم اجرا گردید.

به این صورت که افراد دارای شرایط خاص با ارائه ی اظهارنامه مبنی بر درآمد کم و وضعیت نامطلوب و ویژه ای  که دارند، صلاحیت شرکت در این طرح را به دست می آورند.

در این طرح بخشی از سهام شرکت های دولتی معین به افراد کم توان فروخته می شود.

طرح سهام عدالت در ابتدا تنها برای افرادی که تحت حمایت کمیته امداد و سازمان بهزیستی بودند و همچنین برای ارائه به رزمندگان فاقد کار تصویب شد؛ ولی پس از آن با صلاح دید مقامات و مسئولین افرادی که از رفاه اجتماعی کمی برخوردار بودند نیز مشمول این طرح شدند.

این سهام توسط تعاونی عدالت استانی در سال 1385 برای اولین بار به افرادی با شرایط خاص به عنوان یارانه پرداخت شد.

پشتیبانی از سهام عدالت توسط شرکت ها و کارخانه های دولتی انجام میگیرد و 60 شرکت فرابورس مسئول پرداخت سود سهامداران عدالت هستند.

افرادی که مشمول طرح سهام عدالت می شوند چه کسانی هستند؟

افرادی که مشمول این طرح می شوند باید اظهارنامه ای مبنی بر درآمد کم و وضعیت نامطلوب اجتماعی ارائه کنند و پس از تایید ارگان های مسئول میتوانند برای دریافت سهام عدالت اقدام کنند. این افراد شامل :

 • مددجویان کمیته امداد امام خمینی و افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی
 • روستاییان و عشایر سراسر کشور
 • کارگرانی که به صورت موقت در حال فعالیت هستند
 • کارمندان و بازنشستگان ارگان های دولتی و کشوری و لشکری
 • سایر اقشار مانند زنان سرپرست خانوار، خادمان اماکن مذهبی، طلاب و…

چگونگی استعلام سهام عدالت

برای استعلام، ابتدا باید به سایت www.samanese.ir  مراجعه کنید.

پس از اینکه کد ملی و اطلاعات شخصی خود را به طور دقیق و کامل وارد کردید، اگر مشمول سهام عدالت می شدید برگه سهام عدالت برای شما نمایان می‌شود، در غیر این صورت با این صفحه مواجه نمی شوید.

در برگه ی سهام عدالت 7 ردیف برای شما نمایان می شود که هر کدام از این ردیف ها دارای معانی مخصوص به خود هستند.

این 7 ردیف شامل :

 • سهام تخصیصی اولیه با توجه به نوع خانوار

ارزش سهامی که به فرد متناسب با تعداد اعضای خانواده اش تعلق می گیرد

 • مجموع مبالغ دریافت شده دولت از محل سود سهام

تمامی مبلغ سودی که با توجه به ارزش سهام به فرد تعلق گرفته است.

 • سود پرداخت شده نقدی

سودی که از سنوات قبل تا امروز به صورت نقدی با توجه به ارزش سهام اختصاص یافته به شما پرداخت شده است.

 • ارزش اقساط تسویه شده

اگر مقدار کل سودی که دولت از محل تخصیص سهام به دست آورده است را از کل سود پرداخت شده ی نقدی کم کنیم، ارزش اقساط تسویه شده به دست می آید.

 • بهره مندی از دو دهک اول

مبلغی که از تخفیف دو دهک اول به شما تعلق گرفته است به همان میزان از پرداخت اقساط معاف می شوید.

 • باقی مانده ارزش اولیه سهام تخصیصی

مبلغی از ارزش سهام شما است که قسط آن از محل سود دریافتی پرداخت نشده است. این مبلغ توانایی آن را دارد که توسط شما پرداخت شود تا به دارایی هایتان اضافه گردد.

 • دارایی مشمول

مبلغی از سهام که اقساط آن پرداخت شده و اکنون به شما تعلق دارد

سود سهام چگونه پرداخت می شود؟

شما به عنوان سهامداران عدالت در سود و زیان شرکت ها سهیم هستید.در سهام عدالت پرداخت سود به این صورت است که سود هر فرد از اعضای خانواده به حساب شخصی خودش واریز می شود.

برخلاف یارانه که سود تمام اعضای خانواده به حساب سرپرست خانواده واریز می شود، می باشد.

به هنگام ثبت نام سهام عدالت برای هر یک از اعضای خانواده، شماره حساب شبای جداگانه ای باید ثبت شود.پس از ثبت نام میتوانید وضعیت سهام عدالت خود و سود واریزی را پیگیری و مشاهده کنید.

سهام عدالت چگونه در بورس عرضه می شود؟

برای عرضه سهام عدالت در بورس چالش هایی وجود دارد. در اولین قدم این اقدام نیاز به تصویب مجلس شورای اسلامی دارد  پس از آن میتواند در قالب بورسی تعریف شود.

سهام عدالت در اختیار تعاونی های استانی است.به این دلیل برای قرار گرفتن در بورس باید از بستر فعلی خود خارج شود و قالب جدیدی برای فعالیت در آن پیدا کند. 

نکات دیگری که در رابطه با این موضوع قابل توجه هستند این است  که تمامی سهامداران عدالت نمی توانند در بورس حضور داشته باشند. چرا که حضورشان به دلیل تعداد بالای نفرات باعث مشکلاتی در سیستم پاسخگویی بورس می شود.

اگر قرار باشد این سهام در بورس قرار بگیرد، باید بسترسازی ویژه ای برای حضور تمامی سهامداران عدالت بوجود بیاید تا سیستم پاسخگویی بتواند کارایی مطلوب خود را حفظ کند.

یکی از بسترهای عرضه ی سهام عدالت در بورس از طریق صندوق های معاملاتی بورسی یا ETF می باشد. در هر روش عرضه مزایا و معایبی وجود دارد که باید با در نظر گرفتن همه ی نکات، بهترین روش توسط مسئولین و دولت انتخاب شود.

“آزادسازی” سهام عدالت به چه معناست؟

آزادسازی سهام عدالت به معنای امکان فروش در بازار سرمایه است. این عمل در راستای تغییر سهام دولتی به خصوصی و تقویت خصوصی سازی می باشد.

در طی سنوات گذشته مسئولیت این خرید و فروش بر عهده ی سازمان خصوصی سازی کشور بوده است.بعد از خصوصی سازی سهامداران سود خود را به صورت سالیانه دریافت می کنند و مالک سهم خود می شوند.

چگونگی فروش سهام

بانک های کشور از طریق کارگزاری های طرف قرارداد و یا کارگزاری های خود به صورت تدریجی اقدام به فروش سهام افرادی می کنند. با مراجعه به بانک و با پر کردن فرم های مربوطه، درخواست فروش سهام خود را دارند.

پس از انجام فروش سهام توسط کارگزاری ها، مبالغ حاصله از فروش این سهام به حساب افراد متقاضی واریز میشود. این افراد میتوانند اقدام به برداشت پول خود کنند.

دیدگاهتان را بنویسید