زمان مطالعه: 5 دقیقه

نمودار میله ای توسط چندین میله قیمت سهام را در طول زمان به نمایش می گذارد. هر میله نحوه حرکت قیمتها در یک بازه زمانی مشخص را ارائه می کند.

نمودار میله ای روزانه به ازای هر یک روز، یک میله که شامل اطلاعات قیمتی است را نشان می دهد. هر میله قیمت های بازار هنگام باز شدن (open)، بالاترین قیمت (High)، پایین ترین قیمت (Low) و قیمت در زمان بسته شدن (Close) را در بر دارد.

به مجموع نمایش این قیمت ها در بازار به اصطلاح (OHLC) می‌گویند. نمودار ممکن است طوری تنظیم شود که فقط بالاترین قیمت، پایین ترین قیمت و قیمت پایانی (HLC) را نشان دهد.

تحلیلگران تکنیکال از نمودارهای میله ای یا انواع دیگر نمودار مانند نمودارهای شمعی یا خطی برای نظارت بر حرکات قیمت (که به تصمیم گیری در معاملات کمک می کند) استفاده می کنند.

نمودارهای میله ای به معامله گران این امکان را می دهد تا روندها را تجزیه و تحلیل کنند، بازگشت روند را تشخیص دهند و نوسانات و تغییرات قیمت را مشاهده کنند.

نمودارهای میله ای چگونه کار می کنند

نمودار میله ای مجموعه ای از میله هایی محتوی قیمت است که هر میله حرکت قیمت را برای یک دوره مشخص نمایش می دهد. هر میله دارای یک خط عمودی است که بیشترین و کمترین قیمتی که در طول دوره به سهم رسیده است را نشان می دهد.

قیمت باز شده با یک خط افقی کوچک، در سمتِ چپِ خط عمودی مشخص می شود و قیمت بسته شدن با یک خط افقی کوچک در سمتِ راستِ خط عمودی نمایش داده می شود.

اگر قیمتِ بسته شدن بالاتر از قیمت باز شدن باشد، ممکن است میله به رنگ سیاه یا سبز در بیاید. اگر قیمتِ بسته شدن پایین تر از قیمت باز شدن باشد ، قیمت در آن دوره کاهش می یابد ، بنابراین می تواند قرمز رنگ باشد.

کد گذاری رنگی میله ها به معامله گران کمک می کند تا روندها و حرکت قیمت ها را با وضوح بیشتری ببینند. کد گذاری رنگ در اکثر پلتفرم های معاملاتی به عنوان یک گزینه در دسترس موجود است.

معامله گران و سرمایه گذاران تصمیم می گیرند که کدام بازه زمانی را می خواهند در بازار تحلیل کنند. 

بهتر است بدانیم نمودار میله ای یک دقیقه ای، در هر دقیقه اطلاعات قیمتی جدیدی را نشان می دهد که برای یک معامله گر روزانه مفید است، نه برای یک سرمایه گذار.

از طرف دیگر نمودار میله ای هفتگی، که یک میله جدید را برای حرکت هفتگی قیمت نشان می دهد، ممکن است برای یک سرمایه گذار بلند مدت مناسب باشد، اما برای یک تاجر روزانه چندان مناسب نیست.

تفسیر نمودارهای میله ای

از آنجا که نمودار میله ای اطلاعات زیادی از جمله قیمت بازشدن، بالاترین، پایین ترین و قیمت بسته شدن سهام در هر دوره زمانی را نشان می دهد، معامله گران و سرمایه گذاران می توانند از آن بهره ببرند.

میله های عمودی بزرگ نشان دهنده اختلاف زیاد بین بالا و پایین قیمت دوره است. این بدان معنی است که نوسانات در آن دوره افزایش یافته است.

بالعکس وقتی یک میله دارای میله های عمودی بسیار کوچک است، به این معنی می باشد که نوسان قیمتی کمی در بازار وجود دارد.

اگر فاصله بین قیمت باز و بسته شدن زیاد باشد، به این معنی است که قیمت حرکت چشمگیری داشته است.

برای مثال اگر قیمت بسته شدن بسیار بالاتر از قیمت باز شدن باشد، نشان دهنده این است که خریداران در طول دوره بسیار فعال بوده اند، که همین امر ممکن است نوید دهنده خرید بیشتر در آینده باشد.

به مثال دیگری توجه کنید، اگر قیمت بسته شدن بسیار نزدیک به باز شدن باشد، نشان می دهد هیچ کدام از طرفین معامله بر دیگری تسلط نداشته اند و قیمت در یک بازه کم، در تعادل بوده است.

با توجه به اینکه قیمت بسته شدن کجای نمودار میله ای قرار دارد، میتواند در ارتباط با بالاترین و پایین ترین قیمت روز، اطلاعات ارزشمندی را به معامله گر ارائه دهد.

برای مثال:

بطور مثال اگر قیمت یک دارایی در طول دوره به قیمت حداکثر خود برسد ولی ناگهان قیمت افت کند و با فاصله زیادی از بالاترین قیمت کسب شده بسته شود، نشان می دهد که در اواخر دوره عرضه زیاد شده  و به تبع آن قیمت فروریخته است.

این شرایط را با زمانی که قیمت نزدیک به قیمت حداکثر بسته می‌شد، مقایسه کنید. میتوان گفت که در سناریو دوم بازار هجومی تر بوده و احتمال بیشتری برای رسیدن بازار به قیمت های بالاتر در دوره های بعدی وجود دارد.

تنظیم رنگ نمودار میله ای  بر اساس افزایش یا کاهش قیمت در طول دوره می تواند اطلاعات خوبی را در یک نگاه ارائه دهد.

معمولاً روند صعودی و حرکتهای شدید افزایشی با میله های سبز یا سیاه نشان داده می شود. روند نزولی و حرکتهای شدید به سمت پایین با نوارهای قرمز نشان داده می شوند.

مقایسه نمودار میله ای در مقابل نمودار شمعی

نمودارهای میله ای بسیار شبیه به نمودارهای شمعی ژاپنی هستند. هر دو این نوع نمودارها اطلاعات یکسانی را نشان می دهند اما به روش های مختلف.

همانطور که گفته شد نمودار میله ای از یک خط عمودی با خطوط افقی کوچک در سمت چپ و راست آن جهت نشان دادن باز و بسته شدن قیمت تشکیل شده اند.

 نمودار های شمعی نیز دارای یک خط عمودی هستند که پایین ترین و بالاترین قیمت دوره را نشان می دهد که سایه یا فتیله نامیده می شود.

اما فاصله بین قیمت باز و بسته شدن ضخیم تر نمایش داده می‌شود که “بدنه” نام دارد. اگر قیمت بسته شده در زیر قیمت باز باشد، بدنه نمودار شمعی هاشوردار یا قرمز رنگ نمایش داده می شود. 

بالعکس اگر قیمت بسته شدن در بالای قیمت باز شدن قرار گیرد، بدنه نمودار شمعی سفید یا سبز رنگ نمایش داده می شود.

در حالی که هر دو نمودار اطلاعات یکسانی را ارائه می‌دهند، اما نحوه نمایش اطلاعات در نمودارها متفاوت است.

نمونه نمودار میله ای

نمودار زیر، نمودار میله ای  (SPDR S&P 500 ETF SPY) را نشان می دهد. در طول دوره افول قیمت، میله ها معمولاً طولانی تر می شوند و افزایش نوسانات را نشان می دهند. 

همچنین کاهش قیمت، با میله های نزولی (قرمز رنگ) در مقابل میله های صعودی (سبز رنگ) مشخص می شود.

با افزایش قیمت ، میله های سبز رنگ بیشتر از میله های قرمز رنگ در نمودار رخ میدهند. این به تشخیص بصری روند کمک می کند.

می دانیم که در طول روند صعودی (یا روند نزولی) نوارهای قرمز و سبز هر دو معمولاً وجود دارند، اما یکی از آنها بر دیگری مسلط میشود و روند قیمتی شکل می‌گیرد.

برای اینکه قیمت در یک روند صعودی حرکت کند، میله های قیمت نیز باید با گذشت زمان رو به بالا و به سمت راست نمودار حرکت کنند. 

اگر قیمت با ایجاد میله های قرمز بیشتر به سمت پایین نمودار حرکت کند، می توان بیان کرد که قیمت در حال اصلاح یا تشکیل روند بازگشتی در جهت مخالف روند حاضر است.

نمودار میله ای

نکات کلیدی

  •  نمودار میله ای قیمت های باز شدن، بالاترین، پایین ترین و قیمت بسته شدن سهام در بازار  را برای مدت زمان مشخصی نشان می دهد.
  •  منتهی الیه خط عمودی در یک میله، نشان دهنده ی بالاترین و پایین ترین قیمت دوره می باشد.
  •   خطوط افقی چپ و راست در هر نوار، نشان دهنده قیمت باز و بسته شدن سهام است.
  •  نمودارهای میله ای می توانند با تنظیمات در دسترس پلتفرم های معاملاتی به رنگ های مختلف در بیایند. اگر قیمت در زمان بسته شدن در بالای قیمت باز شدن باشد، میله ممکن است به رنگ سیاه یا سبز در بیاید و اگر قیمت بسته شدن در زیر  قیمت باز شدن قرار گیرد میله ممکن است به رنگ قرمز در بیاید.

برای خواندن مقالات بیشتر به بخش یادگیری سایت موج پنج یا صفحه اینستاگرام ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید