زمان مطالعه: 2 دقیقه

نمودار خطی، نمایش گرافیکی حرکات  قیمت یک دارایی در طول یک دوره زمانی است که مجموعه ای از نقاط داده را با یک خط پیوسته به هم متصل می کند.

این نمودار ابتدایی ترین نوع نمودار مورد استفاده در امور مالی است و معمولاً فقط قیمت را به هنگام بسته شدن در پایان بازه زمانی مشخص (معمولا به صورت دقیقه ای، ساعتی، روزانه، هفتگی، ماهانه، سالانه) نشان می دهد. نمودارهای خطی را می توان در هر بازه های زمانی استفاده کرد، اما اغلب از آن در تغییرات قیمت روزانه استفاده می‌کنند.

توضیح نمودارهای خطی

یک نمودار خطی به معامله گر تصویری واضح از جایی که قیمت اوراق بهادار در یک بازه زمانی مشخص حرکت کرده است می دهد. از آنجا که نمودارهای خطی فقط قیمت های پایانی را نشان می دهند، نوسانات شدید قیمتی در زمانهای کم اهمیت تر در روز مانند زمان باز شدن بازار، بالاترین و پایین ترین قیمت روز را حذف می‌کنند.

از آنجا که قیمت هنگام بسته شدن معاملات معمولاً مهمترین قیمت تلقی می شود، درک این موضوع  را که چرا نمودارهای خطی بین سرمایه گذاران و معامله گران محبوب هستند قابل فهم می کند. 

از دیگر راه های معروف نمایش قیمت در نمودارها می توان به نمودارهای میله ای، نمودارهای شمعی و نمودارهای نقطه ــ شکل اشاره کرد. معامله گران می توانند از نمودارهای خطی به همراه نمودارهای دیگر برای دیدن تصویر کلی بازار در تحلیل تکنیکال استفاده کنند.

مزایای استفاده از نمودارهای خطی

نمودار خطی دارای وضوح بالایی است. وجود اطلاعات فراوان در نمودار، می‌تواند باعث سردرگمی معامله گران به هنگام تحلیل نمودار قمیت  شود. 

اصطلاح معاملاتی “فلج شدن در ورود به معامله” به خوبی این پدیده را بهتر توصیف می کند. بهره بردن از نمودارهایی که انبوهی از اطلاعات و شاخص های قیمت را نشان می دهد، می تواند سیگنالهای متعددی را ایجاد کند که منجر به سردرگمی شده و تصمیمات معاملاتی را پیچیده می کند. 

استفاده از نمودار خطی به معامله گران کمک می‌کند تا سطوح کلیدی حمایت و مقاومت، روندها و الگوهای نمودار قابل تشخیص را شناسایی کنند.

برای خواندن مقاله های بیشتر میتوانید به بخش یادگیری سایت موج پنج و یا صفحه اینستاگرام ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید