تحلیل تکنیکال (تحلیل الیوت) نماد پترول (۴ بهمن ۱۳۹۹) – سیگنال خرید

زمان مطالعه: 2 دقیقه

نماد پترول و ابزارهای به کار رفته در تحلیل تکنیکال آن:

تحلیل الیوت – فیبوناچی ریتریسمنت – فیبوناچی پروجکشن – کانال – کانال فیبوناچی – محدوده ی PRZ – اندیکاتور حجم – اندیکاتور RSI

(قیمت بعد از یک روند صعودی، به نظر در حال تشکیل یک الگوی پنج موجی الیوتی می باشد. با استفاده از برخی ابزارهای تحلیل تکنیکال، به دنبال محل مناسب برای ورود به معامله هستیم)

🔴 تایم فریم تحلیل در تصویر اول هفتگی می باشد و در تصویر دوم روزانه

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌ کنید (تایم فریم هفتگی)، قیمت پس از یک روند صعودی وارد یک روند اصلاحی شده که با استفاده از ابزارهای فیبوناچی ریتریسنت و فیبوناچی پروجکشن، یک ناحیه ی مقاومتی (PRZ) تشخیص داده شده است؛‌ علاوه بر تراز 0.618 فیبوناچی ریتریسمنت، عدد رُند ۱۰.۰۰۰ ریال (قیمت سهم) نیز، باعث اعتبار بیشتر برای محدوده ی (PRZ) ما شده است.

“اصطلاح PRZ مخفف عبارت Potential Reversal Zone می باشد”

همانطور که مشاهده می کنید قیمت با رسیدن به محدوده ی مقاومتی، واکنش مناسبی نشان داده و یک الگوی شمعی دوجی تشکیل داده است که با توجه به حالت قرار گیری کندل قبلی و کندل در حال تشکیل، به نظر یک الگوی شمعی ستاره صبحگاهی (Morning Star) در حال شکل گیری می باشد که یکی از قوی ترین الگوهای بازگشتی شمعی به شمار می رود.

برای ادامه ی تحلیل و پیدا کردن نقطه ورود مناسب (Entry)، به یک تایم فریم پایین تر رفته (تایم فریم روزانه) و از اندیکاتور حجم و همچنین اندیکاتور RSI نیز بهره برده ایم.

همانطور که در تصویر مشخص شده، اندیکاتور RSI وارد محدوده ی اشباع فروش شده و در حال برگشت و خروج از محدوده مذکور است که این امر می تواند یک سیگنال دیگر برای برگشت احتمالی روند از محدوده ی مقاومتی مشخص شده باشد.

حجم معاملات نیز نشان دهنده ی ورود خریداران و افزایش تقاضا می باشد که این امر نیز می تواند نشانه ی دیگری برای بازگشت احتمالی روند به شمار رود.

با توجه به تحلیل تکنیکال انجام شده، شواهد و دلایل مناسبی برای ورود به این معامله وجود دارد، ضمن اینکه با توجه به نقطه ی ورود مناسب و نزدیک به محدوده ی PRZ،‌ این معامله از ریسک به ریوارد مناسبی برخوردار می باشد و حدودا ریسک به ریوارد آن 3:1 می باشد؛ این یعنی حد سود شما نسبت به حد ضرر شما در این معامله سه برابر می باشد، که این امر بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید