بورس چیست؟ چگونه وارد بورس شویم؟ آموزش مرحله به مرحله ورود به بورس

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بورس چیست؟ چطور میتوانیم وارد بورس شویم؟ میخواهید وارد بازار بورس شوید و هیچ گونه اطلاعاتی در این زمینه ندارید؟ نگران نباشید و با دقت مطالب زیر را بخوانید و مرحله به مرحله پیش بروید.

شما به عنوان فردی که میخواهد وارد بازار بورس ایران شود، باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنید. پس از طی کردن این مراحل به عنوان یک سرمایه گذار قانونی شناخته می‌شوید و میتوانید شروع به معامله کردن کنید.

1.ثبت نام در سامانه سجام 

2.احراز هویت و دریافت کد بورسی 

3.ثبت نام در کارگزاری و شروع به معاملات

ثبت نام در سامانه سجام برای ورود به بورس

هر فردی که می‌خواهد وارد بازار بورس شود، ابتدا باید اطلاعات شخصی و بانکی خود را در سامانه سجام  ثبت کند.

برای ثبت اطلاعات در این سامانه دو روش وجود دارد. روش اول استفاده از خود سایت سامانه سجام است (www.sejam.ir).

کافیست وارد سایت سجام شوید و تمامی اطلاعات خود را ثبت کنید.

روش دوم استفاده از اپلیکیشن سیگنال است که میتوانید به راحتی آن را از کافه بازار، گوگل پلی  و… دانلود کنید.پس از دانلود وارد اپلیکیشن سیگنال شوید و مرحله به مرحله اطلاعات خواسته شده را وارد کنید. 

برای استفاده از این اپلیکیشن باید از شماره تلفن همراه استفاده کنید که سندش به نام شخص خودتان است. در این مرحله 10 هزار تومان بابت ثبت نام در سامانه سجام باید به صورت اینترنتی پرداخت کنید تا ثبت نام شما تکمیل گردد.

پس از پایان ثبت نام در سامانه سجام، برای شما پیامکی حاوی کد پیگیری (کد ده رقمی) ارسال میشود. برای انجام مراحل بعدی به این کد نیاز دارید.

فیلم آموزشی زیر تمامی مراحل ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی را به شما آموزش میدهد. برای مشاهده ویدیو آموزشی کلیک کنید.

 اینفوگرافی فرایند ثبت نام در سامانه سجام

اینفوگرافیک مراحل ورود به بورس
فرایند ثبت نام در سامانه سجام

پس از انجام مراحل فوق اگر متوجه شدید اطلاعاتی که وارد کرده اید نیاز به اصلاح دارند کافیست به سایت سجام مراجعه کنید و به صورت کاملا رایگان اطلاعات خود را اصلاح کنید. اطلاعاتی از جمله شماره موبایل و اطلاعات شخصی و بانکی.

توجه داشته باشید که استفاده از هر روش دیگری جهت اصلاح اطلاعات وارد شده برای شما هزینه‌بر خواهد بود.

احراز‌ هویت و دریافت کد بورسی

پس از آنکه اطلاعات شما در سامانه سجام ثبت شد باید احراز هویت خود را انجام دهید تا به عنوان شخص حقیقی و قانونی که میتواند در بازار بورس سرمایه گذاری کند شناخته شوید. در این مرحله شما میتوانید به دو صورت حضوری و غیرحضوری احراز هویت خود را انجام دهید.

برای احراز هویت به صورت حضوری میتوانید به دفاتر پیشخوان سراسر کشور مراجعه کنید و مراحل تایید هویت خود را انجام دهید.

 اگر میخواهید احراز هویت خود را به صورت غیرحضوری انجام دهید، اپلیکیشن های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که یکی از معروف ترین آنها اپلیکیشن سیگنال است. میتوانید از انواع اپلیکیشن ها برای احراز هویت خود به صورت غیرحضوری استفاده کنید.(مشاهده لیست اپلیکیشن ها برای احراز هویت الکترونیک ( غیرحضوری))

برای بانوان رعایت شئونات اسلامی و حجاب کامل لازم به اجرا است و هر فرد متقاضی برای احراز هویت باید دارای کارت ملی یا رسیدی باشد که داشتن کد ملی وی را تایید کند.

پس از انجام این مرحله کد بورسی برای شما ارسال میشود و شما فرد قانونی شناخته می شوید که میتواند بدون مانع به معامله در بازار بورس بپردازد. (ارسال کد بورسی حدودا بین یک تا دو روز زمان خواهد برد.)

اگر کد پیگیری خود را فراموش کرده اید و یا به هر نحوی آن را گم کرده اید با مراجعه به سایت سجام میتوانید کد پیگیری خود را بازیابی کنید.

ثبت نام در کارگزاری و شروع به معاملات در بورس

برای آنکه وارد بازار بورس شوید نیاز به درگاهی دارید تا از طریق آن به خرید و فروش سهام بپردازید.

پس از آنکه به عنوان یک سرمایه گذار اطلاعات شما ثبت شد و کد بورسی دریافت کردید، می‌توانید به کارگزاری‌های مختلف بروید و با ثبت اطلاعات خود در کارگزاری مدنظر، یک نام کاربری و رمز عبور دریافت کنید و از درگاه کارگزاری منتخب خود به معامله و خرید فروش سهام در بازار بورس بپردازید.

در واقع کارگزاری ها مانند پنجره‌ای رو به بورس هستند. توسط آنها می توانید در بازار شناخته شوید و به معامله بپردازید.

توجه داشته باشید که بر اساس قوانین جدید تصویب شده برای معامله در بازار بورس نیازی به داشتن حداقل مدرک دیپلم ندارید و با هر مدرک تحصیلی می توانید فعالیت خود را آغاز کنید. 

برای خواندن مقالات بیشتر به بخش یادگیری سایت موج پنج یا صفحه اینستاگرام ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید